Za uplynulých 7 let jsme realizovali stovky úspěšných realitních zakázek, ta další může být s vámi Co je Exekuce

zvěřejněno 1 prosince, 2016


Exekuce – Exekuce spočívá ve vymožení peněžité částky od dlužníka pro věřitele.
Exekuci může provádět několik subjektů – soud, soudní exekutor, ale i obecní či krajský úřad nebo finanční úřad. Jejím smyslem bývá nejčastěji vymožení peněžitého dluhu. I exekuce má však svá jasně daná pravidla.
 
Nutnou příčinou každé exekuce je dluh, nejčastěji peněžitého charakteru. Před samotným prováděním exekuce však probíhají celkem dvě soudní kolečka. V prvním řízení soud zkoumá, zda dluh opravdu existuje a stanovuje, do kdy má být dlužníkem uhrazen. Pokud dlužník rozhodnutí soudu ignoruje, může se věřitel obrátit na soud podruhé a požádat ho, aby nařídil exekuci.“
 
Jednoduše řečeno: exekuci nařizuje, resp. zahajuje soud a exekutor jen vykonává jeho rozhodnutí. Na začátku příběhu ale vždy stojí věřitel: „Právě věřitel je jediný, kdo může rozhodnout o osudu dluhu, resp. dlužníka. Jestliže dříve věřitelé nad menšími pohledávkami mávli rukou, dnes si to nemohou dovolit, neboť sami čelí finančním těžkostem,“ upřesňuje Jiří Prošek.
 
Coby dlužníci bychom měli na veškeré výzvy věřitelů, soudů a následně exekutorů reagovat co nejrychleji a hlavně aktivně. Pštrosí taktika strkání hlavy do písku se moc nevyplácí. Naopak, jestli zaplatíte dlužnou částku hned na začátku řízení, ušetříte na nákladech exekuce. A pokud zrovna nejste při penězích, pokuste se sjednat si s exekutorským úřadem splátkový kalendář. Jak na to? O tom se dočtete víc v dalších článcích této rubriky Exekutoři radí! na našem webu.

Další pojmy v našem slovníčku:
Americká hypotéka, anuita, exekuce, Společenství vlastníků jednotek,

homestaging pomáhá při prodeji homestaging pomáhá při prodeji homestaging pomáhá při prodeji


.